[dropcap]O[/dropcap]n Monday I realized how rarely do I stop to wonder. We drove next to the sea and the nature was wonderful. The sky was wonderful. So wonderful that we were literally groaning, but we continued our driving. Without stopping. Life is incredibly beautiful and I am passing it 60 km/h. Where do I hurry? I even don’t take 10 minutes to just be, look around and wonder. Of course not, there is always some place to go! And it is cold! Very cold (in Estonia there is -20 till -26 degrees cold).
I have repeatedly asked from myself, why do I have chosen this country to born in? Me, who loves the warmth? Someone said that in Estonia there are so many conscious souls because in this darkness and coldness we have the time to look into ourselves. At one time it may have been like that. Now I feel that it has been replaced with TV, work or partying all weekend. Like my friend said: “we kill time“. What can be more worse than “to kill” something what we already have so little? We have the tendency not to see the gifts. Yes we wonder, but mostly about why we don’t have something.

Why it is so hard to admit, that life is as it is because we ourselves have chosen to define it like that? We forget that we have more options than this or that. My life goes fast by because I have chosen to live it fast. If you don’t want to see good things and take time to enjoy them, then it is your choice. Life offers you gifts. It is your choices to receive them or not.

This weekend I also got closer to understanding what is a “friend” definition for me. For a question “how are you”, they don’t just answer “good” or “okay”. To be a friend it is not asking the questions and answering them, it is opening your heart. And heart knows only to open with honesty. This is one of the good qualities of heart. I came to a conclusion that if we are not honest to ourselves, then we are not friends with ourselves.

This technique is a gift. It is your choice, do you see it or not. It is your choice do you believe it or not.

[box class=”info”]If in a blue sky there are pink and red stripes – close your eyes and wish![/box]

[box]Esmaspäev näitas mulle, kui harva ma peatun, et positiivselt imestada. Sõitsime sõbraga mööda Pirita teed ja loodus oli võrratu. Taevas oli võrratu. Nii võrratu, et ahhetasime ja ohhetasime, kuid jätkasime teed. Peatumata. Elu on uskumatult ilus ja mina sõidan sellest 60 km/h mööda. Kuhu ma kiirustan? Ma ei võta endale kümme minutitki, et lihtsalt olla, vaadata ja imestada. Muidugi mitte, alati on ju vaja kuhugi minna! Külm on ka. Väga külm.

Ma olen pidanud endalt korduvalt küsima, miks ma just selle riigi sündimiseks valisin? Mina, kes armastan sooja? Keegi mainis kunagi, et Eestis on sellepärast nii palju teadlikke hingi, et meil on pimeduses palju aega endasse vaadata. Kunagi see võis ju nii olla. Nüüd on tunne, et endasse vaatamine on asendunud teleka, töö ja nädalavahetustel pidutsemistega. Nagu mu sõber ütles: “tapame aega“. Mis saab olla veel hullem, kui “tappa” seda, mida meil niigi vähe on? Me kipume kingitustest mööda vaatama. Enam jaolt oskame imestada selle üle, kuidas meil kõike nii vähe on. 

Miks on meil ometi nii raske tunnistada, et elu on selline sellepärast, et me oleme ise otsustanud oma elu selliselt defineerida? Unustame, et valikuvõimalusi on rohkem, kui ainult see ja teine. Minu elu on kiire sellepärast, et ma olen ise valinud seda kiirelt elada. Kui sa ei taha näha häid asju ja võtta endale aega, et neid nautida, siis tea, et see on sinu valik. Elu teeb kingitusi. Sina valid, kas sa võtad need vastu või mitte. 

See nädalavahetus sain sammukese lähemale teadmisele, kes on minu jaoks sõber. Küsimusele, kuidas läheb, ei vastata lihtsalt “hästi“, “normaalselt“, “kiirelt“. Sõbraks olemine pole küsimuste esitamine ja neile vastamine, vaid südame avamine. Ja süda oskab ainult ausalt avaneda. See on südame üks imelistest omadustest. Sedasi jõudsin järeldusele, et kui me pole enda vastu ausad, siis me pole endaga sõbrad. 

Seekordne tehnika on kingitus. Sina valid, kas seda tähele panna või mitte. Sina valid, kas seda uskuda või mitte.

Tehnika 305: Kui sinises taevas on punased või roosad triibud, siis sule silmad ja soovi.[/box]

2 thoughts on “305 technique: Receive the Gifts

 1. I also got a comment that this experiment should also suit in here. I totally agree!
  ​ht​tp​:/​/w​ww​.w​as​hi​ng​to​np​os​t.​co​m/​wp​-d​yn​/c​on​te​nt​/a​rt​ic​le​/2​00​7/​04​/0​4/​AR​20​07​04​04​01​72​1.​ht​ml
  Summary: http://www.huffingtonpost.com/2009/01/15/the-things-we-miss-a-viol_n_158188.html

  Külalise kommentaar: Minu arvates see eksperiment sobitub ka siia kenasti:
  originaal:
  ​ht​tp​:/​/w​ww​.w​as​hi​ng​to​np​os​t.​co​m/​wp​-d​yn​/c​on​te​nt​/a​rt​ic​le​/2​00​7/​04​/0​4/​AR​20​07​04​04​01​72​1.​ht​ml
  ja üks lühikokkuvõte:
  http://www.huffingtonpost.com/2009/01/15/the-things-we-miss-a-viol_n_158188.html

 2. constantly i used to read smaller content that also clear
  their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at
  this place.

What Do You Think?